Конкуренція проектів АЕС ( ”Rzeczpospolita”, Польща )

За нашим східним кордоном розгортається своєрідне змагання в будівництві атомних електростанцій. З одного боку, готові російські проекти інвестицій в Калінінграді та в Білорусі, а з іншого – в Литві шукають партнерів для власного проекту в Вісагінас.

На практиці, російські плани будівництва двох АЕС в одному регіоні – це спроба отримати домінуючу позицію на енергетичному ринку трьох країн Балтії та ідея для експорту енергії в Польщу. Ситуація росіянам сприяє: вони вже продають електрику до Литви, Латвії та Естонії.

В той же час, питання рентабельності інвестицій, як видається, не має першочергового значення. Кілька днів тому росіяни уклали з білоруською владою угоду за проектом АЕС в Гродненській області, запропонувавши не лише технологію, але й кредит на 25 років у розмірі 9 мільярдів доларів (який Білорусь почне виплачувати тільки тоді, коли електростанція буде вже побудована). А щодо другого проекту у своєму балтійському анклаві, російський концерн Інтер РАО не враховує експертних тверджень про те, що будівництво електростанції в цьому регіоні не потрібне і не має сенсу.

Для кого енергія?

Електростанції в Калінінградській та Гродненській областях будуть схожими. У кожній буде по два блоки потужністю 1150 МВт кожен. Будівництво заплановано реалізувати в два етапи і якщо росіяни не відмовляться від своїх обіцянок, обидві АЕС будуть запущені практично одночасно: перші реактори повинні почати роботу близько 2017 року, а наступні – роком пізніше.

Тому реалістичним є сценарій появи через 6-7 років безпосередньо біля кордонів Польщі та Литви надлишків енергії. Кожна з АЕС зможе поставляти на рік від 17 до 19 терават-годин енергії. Навіть якщо взяти до уваги те, що частина енергії буде спрямована на потреби Калінінградської області та Білорусі, обсяг експорту може бути суттєвим. Для порівняння: Польща використовує в рік близько 120 ТВт-годин.

Представники урядів Росії та Білорусі офіційно заявляють про плани експорту. Росіяни хочуть побудувати в Калінінградській області не лише електростанцію, але й розгорнути звідти лінію електропередачі до Польщі. Інтер РАО веде попередні переговори з Польською енергетичною групою (PGE) та компанією PSE Operator, що відповідає за роботу найважливіших ліній електропередач у Польщі та яка зайнялася б створенням енергетичного мосту з Калінінградом.

Проте доля проекту ще не визначена. Попри заяви керівництва PGE про зацікавленість в імпорті енергії, якщо вона буде дешевшою, таке рішення мало б переломне значення та вплив не лише в економічному, але й політичному сенсі.

До теперішнього часу польська влада намагалася, здобути незалежність від імпорту енергосировини з Росії. Окрім цього, будівництво лінії електропередачі Ольштин-Калінінград – це дуже витратна інвестиція, адже мова йде не лише про саму лінію, але і розширення енергетичних мереж в північно-східному регіоні Польщі. Усі витрати на проект оцінюються в 1 мільярд злотих.

На можливість постачати енергію в Литву розраховують також білоруси. Це може виявитися тим легше, що АЕС буде побудована в Гродненському районі – на відстані близько 45 кілометрів від Вільнюса.

Побоювання Литви

У цій ситуації не дивно, що влада Литви побоюється посилення залежності від імпорту російської (і білоруської) енергії. Зокрема, через те, що литовці давно планують побудувати власну електростанцію на місці закритої в кінці 2009 року Ігналінської АЕС. Мета цієї інвестиції одна – відмовитися від імпорту енергії з Росії, який зараз забезпечує майже половину потреб країнни. Тому Вільнюс звертає увагу на загрози, які зумовлені російськими проектами та нагадує про пріоритет ЄС – енергетичну безпеку його членів.

Експерти вважають взаємовиключними інвестиції в Литві та російсько-білоруський проект. Серйозна проблема для Вільнюса – відсутність партнера по атомному проекту після того, як від співпраці відмовився корейський гігант та постачальник технологій, концерн KEPCO. Перед цим, невдачею завершилися переговори з іншими компаніями, а офіційний конкурс, в кінцевому підсумку, не відбувся. Литва робить все можливе для того, щоб реалізувати власний проект та заблокувати білоруську інвестицію. Була навіть спрямована офіційна нота протесту, в якій висловлювалися побоювання, що Білорусь не підготує належним чином дослідження, які стосуються впливу АЕС на навколишнє середовище.

На думку експертів, Литві зараз надзвичайно потрібна підтримка Євросоюзу щодо цього проекту. Але отримати її, враховуючи дискусії щодо безпеки атомних технологій після катастрофи в японській «Фукусімі», буде нелегко.

Джерело: ИноСМИ

Оригінал публікації: Rzeczpospolita

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=877

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service