Нафтовий бум може обвалити український газовий ринок (“Независимая газета”, Росія)

З 1 березня експортне мито на російську нафту підвищилося на 5,4% – з 346,6 до 365 дол. за тонну. Українські експерти вважають набагато серйознішою проблемою стрімке подорожчання нафти на світових ринках. Сукупність чинників призведе до зростання цін на нафтопродукти в Україні вже в березні, пише журналіст “Независимой газеты” Тетяна Івженко.

А до кінця року нинішня нафтова лихоманка може обернутися також значним зростанням цін на газ, зазначають вони.

Перший етап подорожчання бензину в Україні припав на січень і був обґрунтований двома чинниками – грудневим подорожчанням нафти на 5-6%, а також підвищенням з початку року ставок акцизного збору на нафтопродукти. Уряду з труднощами вдалося домовитися з учасниками ринку про стримування зростання цін. Реально ситуація залишилася невизначеною: виробники вичікують обіцяного владою введення загороджувальних мит на імпорт готових нафтопродуктів, не кваплячись викидати на ринок дешевий бензин, працюючи собі у збиток.

За офіційними даними, в січні цього року порівняно з першим місяцем 2010-го обсяг виробництва бензину на українських нафтопереробних заводах (НПЗ) знизився на 18%, дизельного палива – на 17,5%, мазуту – на 34%. Заводи майже на третину зменшили закупівлю нафти, обсяг російських поставок знизився за той же період приблизно на 10%.

“Підвищення експортного мита на нафту не настільки велике, саме по собі воно не може мати істотного впливу на вартість нафтопродуктів. Але виробники, які не домоглися поки обмеження імпортних поставок, можуть скористатися ситуацією, щоб обґрунтувати зростання цін на свій бензин. Адже досягнута перш цінова стабільність трималася в основному на адміністративних заходах з боку уряду. В умовах ринку така стабільність неможлива, коли ціни на нафту на світовому ринку через кризу в Лівії б’ють рекорди “, – пояснив” НГ “експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський відзначає ще одну важливу особливість ситуації – її вплив на формування ціни на російський газ для України. “Газова формула прив’язана до ціни на нафту, хоча і припускає дев’ятимісячну відстрочку у зміні ціни. Це означає, що при закріпленні нинішньої тенденції високих цін на нафту до листопада-грудня ми отримаємо ціну на газ на рівні 300 доларів за тисячу кубометрів. І це з урахуванням знижки, про яку Віктор Янукович і Дмитро Медведєв домовилися у квітні минулого року “, – сказав експерт. Він зазначив, що вже з другого кварталу російський газ подорожчає на 16% і буде коштувати 280 дол. за 1 тис. куб. м. “Але це ж ціна на кордоні. До неї треба додати українські цільові надбавки, ПДВ, транспортну складову – вийде на 50-70 доларів дорожче. А при ціні 300 і вище доларів на кордоні для українських споживачів газ коштуватиме близько 400 доларів за тисячу кубометрів. Це абсолютно непідйомна ціна ні для підприємств теплокомуненерго, ні навіть для промислових споживачів “, – сказав Землянський.

Він додав, що на сьогодні заборгованість підприємств теплокомуненерго за газ, спожитий з початку поточного опалювального сезону, становить близько 6 млрд. грн. (понад 750 млн. дол.) А уряд зобов’язався перед МВФ влітку продовжити підвищення цін на внутрішньому ринку. Після цього борги можуть ще збільшитися.

Юрій Корольчук, погоджуючись із колегою, зазначив, що ситуація для Нафтогазу Україна ускладнюється необхідністю до кінця року виконати судове рішення про повернення газу компанії РосУкрЕнерго: “Щоб повернути 12 мільярдів кубометрів газу, доведеться, мабуть, цей обсяг додатково купувати в Газпрому – за нинішніми цінами”.

Експерти зазначають, що в будь-якому випадку прогнози щодо фінансового стану Нафтогазу Україна в ситуації, що складається викликають тривогу. Корольчук припускає, що до кінця року компанія в черговий раз змушена буде вдаватися до запозичень. Землянський допускає, що проблему можна буде вирішити на політичному рівні, шляхом переговорів. Зокрема, він не виключає, що українське керівництво знову спробує добитися внесення змін у формулу ціноутворення в частині базової ціни, яка, за словами експерта, є найвищою в Європі. “На сьогодні контракт, підписаний ще Юлією Тимошенко, не працює, оскільки він не дозволяє автоматично визначати ціну. Потрібні постійні поступки, знижки, політичні домовленості і взаємні компроміси, які іноді виходять за рамки газового ринку”, – сказав експерт, додавши, що в України є такий козир, як друге місце після всього європейського ринку за обсягами щорічно споживаного російського газу.

Корольчук бачить у цьому швидше недолік, адже величезний обсяг закупівлі газу у одного постачальника визначає енергетичну залежність України від Росії. Експерти сходяться на думці, що ведуться зараз переговори про видобуток сланцевого газу або про постачання зрідженого газу з Азербайджану – поки тільки плани, які в кращому разі зможуть бути реалізовані через кілька років. А на найближчу перспективу Україні доведеться домовлятися про поступки з російською стороною. Зокрема, експерти не виключають, що до кінця року українське керівництво буде зговірливішим у питанні створення стратегічного СП між Газпромом і Нафтогазом.

Джерело: Корреспондент.net

Оригінал статтіНезависимая газета

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=508

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service