Нацбанк Білорусі повністю виключає можливість разової девальвації («БЕЛТА», Білорусь)

Національний банк Білорусі повністю виключає можливість проведення разового істотного коректування обмінного курсу білоруського рубля. Про це повідомили в управлінні інформації Національного банку Білорусі.

У зв’язку зі зниженням суверенних кредитних рейтингів Республіки Білорусь, а також прийняттям Національним банком ряду заходів на внутрішньому валютному ринку на адресу органів грошово-кредитного регулювання надходять питання від іноземних інвесторів, головних торговельних партнерів країни й провідних міжнародних страхових організацій, що стосуються економічної ситуації в Республіці Білорусь.

У зв’язку з цим Національний банк Білорусі повідомив, що з метою стабілізації ситуації в економіці й для скорочення негативного сальдо поточного рахунку платіжного балансу з початку 2011 року триматиме курс жорсткої грошово-кредитної політики й обмеження сукупного внутрішнього попиту. Для цього використовуються всі наявні інструменти.

В сфері грошово-кредитної політики в січні-березні 2011 року було розпочато ряд заходів. Зокрема, підвищено на 1,5 процентних пункта ставку рефінансування Національного банку (до 12% річних), на 2 процентних пункта процентні ставки на постійно доступні інструменти підтримки ліквідності (до 18% річних), ставки по аукціонних операціях підтримки ліквідності (до 16,5% річних) і двостороннім угодам своп (до 17% річних).

Також збільшено норматив обов’язкових резервів від отриманих коштів юридичних осіб у національній валюті й отриманих коштів в іноземній валюті з 6% до 9%.

Знижено курс білоруського рубля до корзини іноземних валют, який складається з долара США, євро й російського рубля, з початку року на 6,17%. На 2011 рік коридор зміни вартості кошика іноземних валют становить плюс/мінус 8% від центрального значення, яке склалося на початок року. Курс білоруського рубля до долара і євро буде визначатися з урахуванням взаємних коливань валют на світових ринках.

За необхідності Національний банк готовий розглядати й реалізовувати інші заходи, які дозволять відкоригувати зовнішній дисбаланс і забезпечити стабільність зовнішніх позицій у короткостроковій і середньостроковій перспективі.

Щодо поточного стану золотовалютних резервів у Нацбанку відзначили, що за підсумками лютого їх обсяг у національному визначенні знизився на $68 млн. і на 1 березня 2011 року склав $5511,5 млн. При цьому в лютому Білорусь у повному обсязі й у строк здійснила платежі по зовнішньому боргові, у тому числі виплатила перший купон по суверенних єврооблігаціях.

У визначенні ССПД МВФ рівень золотовалютних резервів знизився на $319,4 млн. і на 1 березня 2011 року склав $4023,6 млн. Більш значне зниження резервів у визначенні ССПД МВФ у порівнянні з резервами в національному визначенні пов’язане з методикою розрахунків показника в міжнародних підрахунках, а саме особливостями включення до його складу окремих активів у дорогоцінних металах.

При цьому на початку березня економіка республіки зіштовхнулася з різким збільшенням попиту на іноземну валюту з боку населення й суб’єктів господарювання, спровокованим побоюваннями щодо можливої разової девальвації національної валюти.

У зв’язку із цим Національним банком було розпочато ряд оперативних заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації й запобігання розвитку негативних тенденцій на внутрішньому валютному ринку, у тому числі спекулятивного тиску на курс білоруського рубля.

Так, з 1 квітня на Білоруській валютно-фондовій біржі вводиться тимчасовий порядок покупки іноземної валюти, відповідно до якого в пріоритетному порядку будуть задовольнятися заявки підприємств і банків під оплату імпортних контрактів на покупку медикаментів, природного газу, погашення кредитів в іноземній валюті та для інших цілей.

При цьому в суб’єктів господарювання й банків як і раніше зберігається можливість вільної покупки іноземної валюти на позабіржовому ринку, на якому можуть перерозподілятися більше 70% надходжень валютного виторгу в країну. Таким чином, позабіржовий ринок буде задовольняти основний обсяг потреб суб’єктів господарювання економіки Білорусі в іноземній валюті.

З метою підвищення ефективності механізмів ринкового регулювання попиту та пропозиції Національна банк збільшив межі коливання курсу білоруського рубля на міжбанківському ринку до 10%. Таким чином, Національний банк наголошує на функціонування позабіржового ринку як найбільш ринково-орієнтованого сегмента валютного ринку.

Зазначені заходи спрямовані на забезпечення першочергового й безумовного задоволення попиту на іноземну валюту для критичних цілей, виконання резидентами Республіки Білорусь своїх зобов’язань перед іноземними контрагентами, а також збереження золотовалютних резервів держави для реалізації боргової політики держави, згідно з якою в Республіці Білорусь на законодавчому рівні закріплено принцип пріоритетності обслуговування й погашення зовнішнього державного боргу. Стратегія керування зовнішнім державним боргом будується на принципах забезпечення потреби держави у фінансових ресурсах при мінімально можливій вартості запозичень, збереження обсягів зовнішнього державного боргу на економічно безпечному рівні, мінімізації річних витрат на обслуговування держборгу, забезпеченні виконання зобов’язань у повному обсязі.

По мірі стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку Республіки Білорусь і залучення необхідних обсягів зовнішнього фінансування, Національний банк здійснить скасування раніше введених заходів регулювання операцій купівлі-продажу іноземної валюти й забезпечить повну конвертованість білоруського рубля у поточних операціях.

У зв’язку із цим 31 березня 2011 року правлінням Національного банку Білорусі ухвалено рішення не застосовувати додаткові обмежувальні заходи в сфері валютного регулювання й валютного контролю.

Для підтримки платіжного балансу країни в стабільному стані уряд Республіки Білорусь звернувся до Російської Федерації та Антикризового фонду ЄврАзЕС по надання стабілізаційних кредитів на загальну суму близько $3 млрд.

Одночасно для досягнення збалансованості економіки й зниження негативного сальдо зовнішньої торгівлі урядом і Національним банком Білорусі в цей час розробляються програми економічних заходів і структурні реформи, що передбачають проведення приватизації державної власності.

З метою планованого скорочення дефіциту бюджету сектору органів державного управління з 3% до 1,5% ВВП проводиться робота зі збільшення дохідної й скороченню видаткової частин бюджету.

Крім того, цього року очікується прихід прямих іноземних інвестицій в обсязі $6,2-6,4 млрд. При цьому головним завданням, яке поставив Президент Республіки Білорусь перед Національним банком і урядом, є недопущення подальшого зниження державних золотовалютних резервів і нарощування їх до кінця 2011 року до величини, що відповідає тримісячному середньому імпорту ($9-10 млрд.), що забезпечує необхідний рівень економічної безпеки країни.

Фактичне досягнення достатнього рівня золотовалютних резервів стане відправним пунктом для налагодження співпраці з міжнародними рейтинговими агентствами для підвищенню суверенного рейтингу Республіки Білорусь на якісно новому рівні.

Джерело: БЕЛТА

В летний период времени, в сезон отпусков заполнены туристами полностью отели Анталии..

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=926

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service