Світова громадськість неоднозначно сприйняла будівництво АЕС у Білорусі

Результати зустрічі Володимира Путіна й Олександра Лукашенка, яка минула 15 березня 2011 року на тлі подій у Японії, викликали неоднозначну реакцію світової громадськості.

На зустрічі, що пройшла в Мінську  між Президентом Білорусі й прем’єр-міністром Російської Федерації,  було досягнуто домовленості про будівництво АЕС на території Білорусі.

Коментуючи питання безпеки АЕС,  яку Росія має побудувати в Білорусі, прем’єр-міністр Володимир Путін заявив, що вона буде безпечнішою за японські атомні електростанції.   Путін сказав, що японські реактори – це американські реактори 40-літньої давнини, а російський проект будівництва першої білоруської АЕС передбачає найвищий рівень захищеності станції.

«Ті проекти, які ми з вами обговорюємо й збираємося реалізовувати, вони, звичайно, проекти  останнього покоління й рівень захищеності, звичайно, є набагато вищим, незважаючи навіть на те, що Білорусь  не перебуває в такій сейсмічній зоні, як Японія», – запевнив прем’єр Путін.

Путін нагадав, що перед вильотом у Мінськ провів нараду щодо ситуації в Японії. «Я спеціально зібрав експертів для того, щоб поговорити й про наше співробітництво по цьому напрямку, маю на увазі плани будівництва атомної електростанції в Білорусії. Ми про це поговоримо детальніше», – обіцяв російський прем’єр.

Спільне рішення Лукашенка й Путіна викликало різко негативну реакцію в МЗС Литви, що направило Білорусі ноту у зв’язку із планами будівництва атомної електростанції , яка буде розташована в  50 км від Вільнюса. На думку Литви, міжнародний процес оцінки проекту Білоруської АЕС на навколишнє середовище не завершений, тому що Білорусь не провела оцінку впливу запланованої до будівництва АЕС на навколишнє середовище у відповідності до загальноприйнятих міжнародних правових норм,  не організувала громадських обговорень  цього проекту в Литві та у двосторонніх литовсько-белоруських консультаціях, як того вимагає конвенція ООН про оцінку впливу на навколишнє середовище.

Литовська сторона повторно закликала Білорусь керуватися міжнародними конвенціями й відповісти на всі висунуті Литвою питання про проект Білоруської АЕС.

Також проти підписання угоди про будівництво атомної станції виступив Greenpeace Росії, що закликав президента Білорусі Олександра Лукашенка відмовитися від будівництва АЕС. На думку екологів, зараз  є нагода «вийти із гри з будівництвом атомної станції». Напередодні засідання Ради Міністрів  держави громадські організації закликали керівництво РБ переглянути економічно невиправдані та екологічно небезпечні атомні плани.

На прес-конференції, проведеній у Мінську, експерти російських екологічних організацій навели докази малої економічної  перспективності проекту та наявність високого ризику корупції під час його реалізації російською держкорпорацією «Росатом».

У той же час, у спільній заяві США й Білорусі, прийнятій за підсумками зустрічі держсекретаря США Хиллари Клінтон і міністра закордонних справ Білорусії Сергія Мартинова в грудні 2010 року, говориться про те, що США підтримують зусилля Білорусі з якнайшвидшої  реалізації проекту будівництва АЕС.

Нагадаємо, атомна електростанція буде побудована на Островецкому майданчику в Гродненській області.  Введення першого енергоблоку очікується в 2016 році, другого – в 2018 році. Потужність майбутньої електростанції складе 2,4 тис. Мвт. В 2011-2020 роках Білорусь планує витратити на будівництво АЕС $9,33 млрд.

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=761

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service