Торвальд Столтенберг: Цілком можливо, що країни Балтії приєднаються до Скандинавії, але це не відбудеться негайно (“GlobalPost”, США)

Далія Грібаускайте і Торвальд Столтенберг

«Балтійські країни можуть приєднатися до Скандинавського клубу, але їм потрібно багато часу, аби підготуватися до цього: світогляд і цих, і інших повинен змінитися, а ми знаємо, що це відбувається повільно», заявив Торвальд Столтенберг, один з найвизначніших норвезьких дипломатів, колишній міністр іноземних справ і колишній міністр оборони, батько теперішнього прем’єр-міністра Норвегії, повідомляє сайт Delfi.lt з посиланням на литовське інформагентство ELTA.

«По-перше, ми повинні дійти до спільних цінностей, спільних для усіх країн Півночі. Якщо ми прагнемо співпрацювати, нам слід прагнути до діалогу на рівні держав Скандинавії й Балтії. Але, якщо правлячі кола балтійських країн захочуть співпраці вже сьогодні, то я би запропонував відмовитися від партнерства, оскільки воно може закінчитися безперспективно для обох сторін», сказав Столтенберг в інтерв’ю агенству ELTA під час свого візиту в Литву.

На думку колишнього норвезького державного діяча, у якості посередника з боку країн Балтії в налагодженні більш тісних відносин зі Скандинавією може бути Естонія. «Я знаю, що естонці відчувають це (своє нордичне коріння – ELTA), і я знаю, що фіни поділяють ці почуття. Так чому би фінам і естонцям не спробувати співпрацювати, аби поглянути, що із цього вийде», каже Столтенберг.

Колишній дипломат, а нині експерт, стверджує, що мешканці Півночі мають досить сильні спільні цінності, але й відмінності між ними значні. «Вони подобаються один одному, їхні мови схожі, а їхні цінності спільні, але ми не можемо ігнорувати й такі речі, як нетерпимість і скептицизм», пояснює він. Експерт, що всіляко сприяє інтеграції країн Півночі, певен, що співробітництво між країнами регіону може базуватися лише на одній фундаментальній цінності – на мирові, а інтеграція – головний інструмент його підтвердження.

«Сам я особисто вірю в ЄС, але не як у його блискучу бюрократію, а в його вміння розв’язувати проблеми мирним шляхом. Коли якісь делікатні проблеми необхідно вирішувати, ніхто там не думає, начебто груба сила є відповіддю, ні, тільки діалог є тем засобом, до якого необхідно звертатися. Ось моя модель. Інтеграція – ось той інструмент, яким можна створити глобальний мир», сказав експерт.

В 2009 Столтенберг презентував Північний пакт (13 рекомендацій щодо цивільної й військової кооперації). Рекомендації стосувалися таких сфер, як військові навчання, державні закупівлі, спільна охорона здоров’я, транспортна інфраструктура й військово-морські сили, морський моніторинг, взаємодія у випадках надзвичайних ситуацій, кіберзахист, переслідування військових злочинів, формування стабілізаційних сил Півночі, спільні авіаоперації в Ісландії, оборонні зобов’язання для координації спільних дій в Арктиці, що ґрунтуються на 5 статті Статуту НАТО.

Цей проект, прозваний «міні-НАТО», критикували з відвертим глузуванням. Так, згідно Wikileaks колишній посол США в Норвегії Бенсон Уїтні відгукнувся про пакт, як про «ідеї, приховані за полярним туманом», і додав, що така організація може бути дуже корисною для «спостереження за полярними ведмедями й росіянами». «Wikileaks мене не здивував зовсім. Загалом, я і не вважаю його авторитетним джерелом. Я міг би припустити те ж саме й без посилань на Wikileaks. Це була особиста думка й не більше. З іншого боку, я знаю, що США зацікавлені, у позитивному значенні», відзначив Столтенберг.

Коли його запитують, чи, так зване, «міні-НАТО» дійсно необхідне, Столтенберг каже про додаткове вираження солідарності. «Це – солідарність маленької групи невеликих країн. Адже існує глобалізація. НАТО і ЄС посилилися дуже суттєво. Не дивно, що і ми прагнемо більш тісної співпраці з деякими країнами. Наймогутніші сили концентруються, так чому ж ми не можемо мати спільних цілей, які зможемо досягати разом?», запитує він.

Ідея більш тісної інтеграції з країнами Скандинавії з метою безпеки отримує позитивний відгук у країнах Балтії. Артіс Пабріксас, латвійський міністр закордонних справ, під час саміту НАТО в Лісабоні проголосив ідею створення Північної Шістки, що об’єднає міністрів оборони Данії, Фінляндії, Швеції, Литви, Латвії й Естонії.

Спроби Литви інтенсифікувати партнерство із країнами Півночі відчутно посилилися після того, як президентом стала Далія Грібаускайте. Вона обрала Швецію для свого першого робочого візиту й багато разів наголошувала, що курс на зближення зі скандинавськими державами стане відтепер основним пріоритетом литовської зовнішньої політики.

Джерело: GlobalPost

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=829

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service