Борис Березовський: Білоруські протести я не фінансував (“Главком”, Україна)

Тінь Бориса Березовського знову блукає  Росією  та  Україною. Принаймні, про якусь роль «лондонського емігранта» заговорили у світлі нещодавніх подій у Білорусі. Днями Олександр Лукашенко знайшов винуватих у кривавих подіях у Мінську в грудні 2010 року. Виявляється, за версією «батьки», фінансував опозиційну «зава руху» Захід, а гроші переказували через фонди в Україні, Польщі й Литві.

Не будемо оцінювати рівень маячні або правдоподібності подібних пасажів Лукашенка, але, з огляду на репутацію фінансиста революцій різного типу на пострадянському просторі, багато хто відразу ж став показувати  у бік Бориса Березовського. Мовляв, якщо хто й давав гроші  білоруській опозиції, то це саме він. Адже Борис Абрамович дотепер не утомлюється повторювати, як він передавав гроші Ющенкові та Тимошенко на помаранчеву революцію та  вболіває за розвиток демократії в країнах СНД.

Борисе Абрамовичу, нещодавно президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що опозиційні виступи в Мінську в грудні 2010 року фінансував Захід через фонди в Україні, Польщі й Литві. Уже поширилися чутки, що ви грошима стимулювали білоруську опозицію. Можете підтвердити або спростувати цю інформацію?

Ніякої фінансової участі, так, як і іншої, у подіях, що відбуваються в Білорусі, я не приймав. Білоруські протести я не фінансував. На відміну від того, що я робив в Україні. В Україні я фінансував Ющенка та  Тимошенко.

Як взагалі оцінюєте політичну ситуацію в Білорусі?

Ситуацію в Білорусі не можна розглядати поза контекстом процесів, що відбуваються у світі. Незважаючи на всі розмови, особливо на пострадянському просторі, про неспроможність демократії, я вважаю, що події останніх місяців доводять зворотне. Підтверджується теза, що демократія – це погано, але нічого кращого не придумали. Події останнього часу в Африці та на Близькому Сході лише підтверджують справедливість цієї тези. Раніше процеси руйнування авторитарних режимів відбулись  на пострадянському просторі. Я вважаю, що всі країни, у тому числі й Білорусь, проходять хворобливий етап становлення демократії. Безумовно, він проходить із масою помилок і труднощів. Адже демократія – це те, що в голові, а не те, що в політиці. Але певний вектор є, і я впевнений, що в Білорусі немає іншого шляху, як стати європейською та демократичною країною.

От ви стверджуєте, що не допомагали білоруській опозиції фінансово. Чому? Україні допомагали, а Білорусі – ні…

Через  дві причини. По-перше, через те, що до мене особисто звертався Ющенко за допомогою. А з білоруських опозиціонерів до мене ніхто не звертався. Жодна людина.

По-друге, після того, що відбулося в Україні, Киргизії, те, що відбувається в Грузії, я переконався, що дуже важливо змінити ситуацію в центрі пострадянського євразійського простору – у самій Росії. Адже Росія – це центр тяжіння. Куди вона відхиляється, туди відхиляється весь пострадянський простір. Як тільки в Росії влада змінилася на авторитарну, вона стала прикладати всі зусилля, щоб установити васальне положення всіх країн пострадянського простору. Включаючи Україну й Білорусь. Протистояти цьому дуже складно, але можливо. Це друга причина, чому я не приймав участі в білоруських подіях в грудні місяці.

На вашу думку, опозиційна активність у Білорусі – це інспірація Заходу або внутрішні процеси в країні?

На моє найглибше  переконання, це не внутрішні  сили в Білорусі привели до протестів. Це суто російська провокація. Якщо ми подивимося на наслідки грудневих подій, то у виграші опинилася тільки Росія. Вважаю, що Захід зайняв абсолютно проституційну  позицію стосовно Білорусі. Три останні роки Лукашенко показував всіма своїми діями, що Білорусь хоче стати частиною Заходу. Захід блефував  і лицемірив, загравав із Росією. Фактично, Захід сам віддав Білорусь на поживу бандитському російському режиму. Цілком  так само, як, з мого погляду, здав Україну. Тому якщо й говорити про провину Лукашенко, то він в останню чергу винуватий у тому, що відбулося в Білорусі в грудні 2010 року. А хто більше нашкодив цій країні – Росія або Захід – історія ще покаже.

Ви говорите про демократизацію у світі, події  в Африці й авторитаризм у  Росії. А як оціните те, що Путін з Медведєвим привселюдно розійшлися в оцінці війни в Лівії. Це розпад тандему Путін-Медведєв або блеф?

Я не вірю ні в які сварки Путіна та Медведєва. Медведєв для мене – це рослина, що нічого не вирішує. А Путін у моїх очах – агресивна тварина. Якщо є зіткнення між двома точками зору, то одну відстоює група, що стоїть за Медведєвим, а другу відстоює група бандитів і злодіїв, яка стоїть  за Путіним. Ця ситуація існує, але Медведєв не є  фігурантом процесу, він був і є лише рослиною, що навіть не розуміє змісту того, що говорить. Уже якщо на те пішло, ті  самі вчорашні різні оцінки Медведева і Путіна щодо того, що відбувається в Лівії отримали  свій специфічний розвиток на федеральних каналах. Слова Путіна вирізали, і вийшло, що Медведєв балакає у порожнечу. Адже в ефірі не було слів того, кому він заперечує. Тобто, федеральні канали зайняли пропутінську позицію та вирішили його не підставляти. Мовляв, хто такий Медведєв, щоб критикувати Путіна. Вийшло, що Медведєв на федеральних каналах критикував порожнечу.

З огляду на ваші слова про те, що Росія намагається встановити васальні стосунки з Україною, що скажете про діалог Януковича з російським керівництвом? Чому відбувається охолодження?

Я вважаю, що дії Януковича, незважаючи на моє неприйняття його як особистості, визначені вузьким коридором можливостей. Цей коридор задала ще попередня влада своїм прагненням у Європу та до демократії. Те, що робить Янукович, відбиває інтереси панівного  класу в Україні – великого капіталу. А він зацікавлений у збереженні незалежності від Росії, у більшій прозорості влади й рухові на Захід, а не на Схід. Звичайно, ці інтереси Президент захищає на шкоду прагненням багатьох простих громадян, але, проте, це краще, ніж рух убік Росії. На прикладі Білорусі ми це бачимо.

Чи істотно відрізняються відносини між Януковичем-Путіним і Януковичем-Медведєвим? Кажуть, мовляв, Путін ним нехтує, а з Медведєвим він навіть на машині катався?

Це питання до Януковича. Я свічку не тримав.

Автор: Віталій Червоненко

Джерело: Главком

На этом сайте реально низкие цены на тюли..

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=848

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service