Броніслав Коморовський: “Нехай до мене придирається, хто хоче” (“Newsweek Polska”, Польща)

Фрагменти інтерв’ю з польським президентом Броніславом Коморовським (Bronisław Komorowski)

Newsweek: Нещодавно Вам поставили питання: «Яка модель східної політики вам подобається більше: Олександра Кваснєвського чи Леха Качинського?». А Ви відповіли: «Моя». Що це за політика?

Броніслав Коморовський: Я не хочу ділити польську політику за прізвищами президентів. Увага до східних питань з’явилася вже на першому з’їзді «Солідарності» у 1981 році в «Посланні до трудівників Східної Європи». Його автором в основному був Ян Літиньскій (Jan Lityński), який зараз є моїм радником. Наша політика повинна бути прагматичною і послідовною. Якщо говорити, наприклад, про Україну, Польща повинна прагнути до зближення цієї країни з західним світом та сприяти європейській інтеграції цієї країни. Водночас, необхідно тверезо оцінювати досягнення, а не хвалити порожні декларації, як це було в минулому.

- Ви вважаєте, що новий президент України Віктор Янукович є ближчим до Москви, ніж до Брюсселю?

- Я вважаю, що спрощений поділ українських політиків за принципом того, хто є проросійським, а хто ні, був помилкою польської дипломатії. Ми повинні прагнути робити ставку на політиків, які хочуть співпрацювати з Польщею. Янукович не тільки підтверджує офіційними документами прагнення до членства України в Євросоюзі, він почав реалізовувати реформи, мета яких – запровадження європейських стандартів в економіці. Такі кроки вперед не можливо залишити поза увагою.

Якщо говорити про країни на схід від Польщі, ми не повинні залишатися осторонь питань дотримання демократичних стандартів у Білорусі чи від боротьби за права польської меншини в Литві. Те, що сталося з моїм попередником, не повинно повторитися. За два дні до своєї загибелі, 8 квітня 2010 року, Лех Качинський поїхав до Вільнюса. А в той день литовський Сейм відхилив закон, який був ключовим для інтересів польської меншини.

- Ви пов’язуєте з Дмитром Медведєвим надії на демократизацію Росії?

- Я пов’язую надії з трендами, які вже помітні в російському суспільстві. З тим, що президент Медведєв підтримує процес об’єктивного аналізу сталінізму. У нього було достатньо сміливості, щоб сказати, що в даній сфері потрібно зробити ще дуже багато чого. Він запустив процедури із розсекречення документів, пов’язаних з Катинським злочином. Він сприяв дуже важливій заяві Думи щодо засудженням цього злочину та зробив кроки, які можуть призвести до реабілітації польських жертв, що вже багато років є основною вимогою катинських сімей.

- Але чи є Медведєв самостійним політиком? У наступному році він, ймовірно, перестане бути президентом, тому що так вирішить Путін.

- Я сприймаю Росію як державу, а не як сфери домінування окремих політиків. Російський президент – це мій партнер, так само як і російський прем’єр-міністр – партнер Дональда Туска. За минулий рік я зустрічався з президентом Медведєвим кілька разів, ми багато розмовляли. Я бажаю йому, щоб у нього була можливість послідовно втілювати в життя свою місію: модернізувати Росію, а також налагоджувати її стосунки з Заходом. Це в польських інтересах.

- Чи є загрозою для Польщі відхід США з Європи?

- Так, це серйозна загроза. Тому я з приємністю відзначаю, що в останні місяці американська політика зазнала змін. Американці вже не говорять про п’ятидесятивідсоткове скорочення своєї військової присутності в Європі. Важливо, що в Німеччини, де дислокуються основні сили США в Європі, точка зору з цього питання є подібною до нашої.

- Ви є прихильником швидкого виведення наших військ з Афганістану: він повинен був би початися вже в цьому році. Уряд виступає проти. Швидке виведення військ не зашкодить відносинам з США?

- Це президент Барак Обама обіцяв початок виведення американських військ з Афганістану в 2011 році. Нам не слід надто поспішати: є рішення НАТО, прийняте за участі Польщі, в якому кінець афганської місії запланований на 2014 рік. Ідеї, що Польщі слід перебувати там до самого кінця, я вважаю небезпечними.

- Ви боїтеся річниці смоленської катастрофи?

- Ні. Я за своєю натурою не лякливий.

- Чи не занадто великий простір для маневру ми віддали ми росіянам, в контексті смоленської катастрофи? Звіт МАК показав, що Москва не зацікавлена ​​у цілком об’єктивному розслідуванні.

- Був звіт МАК, буде польський звіт комісії під керівництвом глави МВС Єжи Міллера (Jerzy Miller). Тоді громадськість зможе дати цьому питанню оцінку. Те, що деякі політики з партії «Право і справедливість» (PiS) до ознайомлення з польським звітом і вердиктом нашої прокуратури висувають радикальні звинувачення у зраді та ренегатстві є абсолютно безвідповідальним. Це є шкідливим для державних інтересів. Емоції, в даному випадку, не є достатнім аргументом або виправданням.

- Польська сторона не зробила в смоленській справі жодних помилок?

- Я цього не кажу. Почекаємо з коментарями на звіт комісії Міллера.

Джерело: ИноСМИ

Оригінал публікації: NewsWeek.pl

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=576

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service