Молдова. Обрати президента-III (“MoldovaNova”, Молдова)

REUTERS/Gleb Garanich

Молдовський спікер Лупу їздив за кордон, зустрічався там з високопосадовцями Європейського Союзу, обговорював проблему обрання  керівника країни – президента.  Повернувся й сказав, що президентські вибори «варто очікувати, коли парламентські партії будуть готові до цієї процедури». Така оцінка ситуації після закордонних зустрічей Лупу повинна була підтвердити не нервовий характер Європи. У молдовські справи майже інтимного характеру вона не втручається, розуміє тутешні тривоги й очікування, рекомендує не квапитися, ретельно підготувати процедуру й все-таки обрати президента, тому що негоже застрявати на дріб’язковому питанні, коли попереду  стільки важливих перемог на шляху до європейських світанків. Якщо послухати Лупу, то нас заспокоїли: там, де він був, розбираються в тонкощах спекотного  молдовського середовища та  щиро стривожені тенденціями до його стабільності.

Якщо подивитися  ще глибше,  Лупу з Європи привіз опору до паскудненької пропозиції, що замиготіла в правлячих колах: залишити все, як є, не городити город з обранням президента, а там… Та й скільки того життя відміряно тому ж лідерові ПКРМ Вороніну, тому ж обману на ім‘я  «комунізм», тому ж російському впливу в Молдові.

До цього все йшло. Привчити молдован до думки про настільки нікчемний кінець світу, що тут і президента обрати не можуть. А звикнуть, то можна поговорити з ними на чисту душу про «свою сорочку», та ще про те, яка різниця, як називається Батьківщина, якщо гузно в теплі, і на будь-який його розмір знайдуться штани за модою.  Який вже тут прапор, кордони, національні прагнення до гідності, коли пихаті недоумки белькочуть  про нашу хробакову сутність!

До цього все йшло. Якби не думки єврочиновників, з якими Лупу зустрічався, і які, як з’ясувалося, по-перше, не такі байдужі до молдовських справ, по-друге, не такі дурні, щоб не розуміти небезпеки тривалої кишинівської кризи. Отож. Вони сказали: «Не слід тягти  із призначенням строків виборів президента РМ і варто знайти інтелігентний спосіб його обрання». Останнє зауваження є особливо важливим. У Європі, схоже, починають розуміти, що говорити з кишинівськими політиками про необхідність дотримуватись прийнятих  ними ж законів  даремно.  Тепер Європа вирішила використовувати аргумент, що на нормальних людей звичайно діє. Заклик до інтелігентності як останній і вистраждалий висновок: якщо ви, молдовська влада, не остаточно втратили  обличчя й не зсобачились, то припиніть ганьбитися й оберіть, нарешті, свого головного чиновника.

Є тільки одна радість від  порівняння думки Лупу й чиновників від ЄС про строки й способи обрання президента. Раніше за європейців про те, коли і як це варто зробити, сказали кишинівські громадські діячі. Не перевелися в нас ще гордовиті й гучні хлопці, без яких, якщо чесно, і країна не країна, та й безневинне застілля перетворюється в небезпечно тривалу пиятику.. От Федір Гелич, голова Громадського союзу «Моя Молдова», оголосив на нещодавній своїй прес-конференції: «Якщо до 1 травня не буде обрано президента, треба заблокувати будинок, де засідають парламентарі, і не випускати їх доти, поки…» Він з тих деяких наших громадян, які не побоюються виносити кухонні розмови про способи вирішення різних складних проблем на широку публіку. Міським божевільним його не назвеш: все-таки колишній армійський замполіт. Хоча в деяких наших політиків і чиновників, яких він зачіпає за хворі місця, виникають таємні бажання «відгородити Гелича від суспільства».

Один раз він (це було під час установчого з’їзду Ліберально-демократичної партії РМ) запропонував так підступитися до ліквідації придністровського конфлікту. Змусити зустрітися двох лідерів з обох берегів, нехай хоч коньяк п’ють, скільки влізе, нехай хоч на риболовлю вдвох ідуть і нехай хоч роздягаються у воді до білизни, але не вертаються додому без готового рішення.  Коли торік восени в Молдові прорізалися ініціативи провести референдум з надання російській мові статусу другої  державної, Гелич  їздив по країні й говорив: «Усе одно весь молдовський бізнес проводить всі свої комбінації  російською мовою, так навіщо стримувати його справжні й, головне, майбутні можливості мовниими обмеженнями». Коли напередодні чергових парламентських виборів молдовські священики спробували завадити  явно передвиборним планам однієї з партій, він, взявши на собі великий гріх (не суди священика), уїдливо й знову ж на людях помітив: «Якщо на стінах Церкви висить прейскурант, де зазначені ціни на хрещення, вінчання, відспівування, то це вже не Церква, а побутовий комбінат». Всі його неузгоджені й колючі  думки, висновки, заклики розчинилися в просторах, потонули у важких  судженнях молдовського офіціозу. Але… Якась гірка правда в них все-таки була.

Звичайно, нікого Гелич зі своїми товаришами не заборонить  і не змусить. Так можна і нарватися. Депутати – добродії недоторканні. В інших випадках навіть сувороий погляд виборця-правдолюбця в їхню сторону старанний адвокат зуміє інтерпретувати як моральний тиск, подібний до  тероризму, і зажадає покарати кривдника в’язницею. Але уявити таке – ми маємо право, як  було б організовано процедура примусу.  От енергійні люди, дочекавшись початку чергового збору депутатів, завалили всі входи й виходи мішками з піском і важкими меблями, узятими із сусідніх будинків, от вони передають убогу їжу зголоднілим депутатам, ледве відкриваючи двері (а раптом хто-небудь вискочить і втече за підмогою – лови його потім для кворуму)… А вночі охорона у ватниках дисципліновано крокує навколо парламенту, періодично заглядає у світні вікна, складаючи долоню козирком: «Не обрали ще, ну-ну…» Смішно? Ще як! Хоча не смішніш за  незрозумілі депутатські пояснення, чому вони не можуть обрати президента країни.

Автор: Володимир Цеслюк

Джерело: Moldova Nova

Отличные промышленные колеса ролики у нас на сайте..

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=902

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service