Можливі мотиви вибуху в білоруському метро (“STRATFOR”, США)

Вибух стався на станції метро Жовтнева в Мінську в 17.56 за місцевим часом 11 квітня. За повідомленнями на той момент, жертвами стали семеро людей, ще більше 70 було поранено. Подробиці про подію продовжують надходити й поки носять суперечливий характер – одні очевидці кажуть, що вибух стався в поїзді метро, інші, що на платформі, треті, що на ескалаторі, що ведуть зі станції. Перші відео й фотографії зі станції, яка є центральним вузлом мінської системи метро із двох ліній, демонструють мінімальні збитки. Білоруський президент Олександр Лукашенко скликав надзвичайну нараду після вибуху. Влада поки не назвала жодних імен підозрюваних.

Вибух, який став першим в історії вибухом на станції метро в Білорусі, навряд чи був справою рук терористів (на відміну від Росії, в Білорусі не буває джихадських атак). Перші ознаки й неофіційна інформація від правоохоронних органів дозволяють припустити, що вибух був актом політичного тероризму, але STRATFOR поки не в змозі визначити точні мотиви.

Останнім з політичних причин вибухом у Білорусі був випадок у липні 2008 року, коли саморобний вибуховий пристрій  спрацював під час концерту, на якому був присутній Лукашенко, у центрі Мінська. Тоді були поранені, але не було загиблих. Використовувалося примітивне вибухове знаряддя, заховане в картонній коробці з-під соку й начинене цвяхами, гвинтами й болтами. Примітивний характер обладнання змусив припустити, що це була справа рук «хуліганів». Цей термін використовується в колишньому Радянському Союзі для всіх – починаючи від неспокійний футбольних фанатів і до політичних активістів. У той час ходили не підтверджені чутки про те, що той теракт здійснила Білоруська національна визвольна армія (БНВА), незрозуміле об’єднання, назва якого походить від назви антинацистського руху часів Другої світової війни. БНВА взяла на себе відповідальність і за інші інциденти, включаючи вибух у Вітебську в 2005 році. Але через обраний час проведення атаки – вона трапилася незадовго до того, як у Білорусії повинні були пройти парламентські вибори – також ширилися чутки, що вибух міг бути організований спецслужбами Лукашенко з метою виправдати тверді заходи щодо опозиції.

У припущенні, що вибух у метро могли влаштувати спецслужби Лукашенко мало політичної логіки, хоча такий варіант і не можна виключати повністю. Лукашенко недавно вийшов переможцем із президентської гонки грудня 2010 року, а в найближчому майбутньому не планується ніяких важливих політичних подій або виборів. Здається більш імовірним, що яка-небудь незадоволена білоруська опозиційна група, яка намагається підірвати авторитет Лукашенко після того, як спецслужби зайнялися опозиціонерами з небаченим силовим тиском після грудневих виборів, здійснила цю атаку в метро. Але в цих груп не спостерігалося й не спостерігається ні намірів, ні можливостей здійснити подібне.

Це збільшує ймовірність, що останній вибух став актом внутрішнього тероризму, метою якого був уряд Лукашенко, і можливо, він був здійснений тими ж силами, що стоять і за вибухом 2008 року, які дотепер не названі. Однак, STRATFOR поки може робити тільки припущення, аж поки не стане відомо більше про методи роботи виконавця й характеристики пристрою.

Оригінал публікації: STRATFOR

Джерело: ИноСМИ

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=1043

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service