Туреччина не може конкурувати з Росією в цьому регіоні (“Zhamanak”, Вірменія)

Фото: public domain

Співрозмовник видання «Жаманак» – аналітик британського інституту Chatham House з питань Туреччини Фаді Хакура.

- Пане  Хакура, днями прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган побував у Москві. Як ви охарактеризуєте нинішній рівень відносин між Росією й Туреччиною й чим ви його пояснюєте?

- Відносини між Росією й Туреччиною перебувають на стратегічному рівні. Це обумовлено тим обставиною, що Росія є постачальником 40% обсягу природного газу Туреччини. Більше того, Росія є найбільшим торговельним партнером Туреччини. Це партнерство приносить Туреччині мільярдні доходи в доларах. Обидві країни співпрацюють у сфері промисловості, останнім часом зняли візові обмеження тощо.

- На ваш погляд, який вплив може мати співпраця цих двох країн у питанні Південного Кавказу, зокрема, на нагірно-карабахський конфлікт?

- Туреччина намагається натиснути на Росію й втрутитися в процес урегулювання  нагірно-карабахського конфлікту. Незважаючи на активне співробітництво Росії й Туреччини,  у політиці цих двох країн існує багато розходжень, наприклад, той факт, що Росія підтримує Кіпр.

- Якщо ми візьмемо до уваги те, що переговорний процес щодо Нагорного Карабаху  ввійшов в активну фазу, яким у цьому випадку буде цей вплив на врегулювання конфлікту?

- Я думаю, що переговорний процес, зокрема Мінська група ОБСЄ, не пов’язана з російсько-турецькими відносинами, з їхнім поглибленням, ми не бачили його впливу на процес урегулювання конфлікту, тому що Вірменія відмовляється від будь-якого втручання з боку Туреччини в даному процесі. У той же час, у Туреччини немає яких-небудь дипломатичних відносин з Вірменією, що також зменшує можливість участі Туреччини в цьому питанні.

- Очевидно, що Росія взяла на себе дуже важливу роль у переговорах із врегулювання нагірно-карабахського конфлікту. Створюється враження, що Франція та США також змирилися з думкою про те, що Росія отримала провідну позицію в цьому процесі. Чи не думаєте ви, що російсько-турецькі відносини, проте, можуть істотно вплинути на російські настрої?

- Відносини Туреччини з Росією можуть мати важливу роль у питанні врегулювання нагірно-карабахського конфлікту, а також у питанні вирішення інших проблем Південного Кавказу. Але все-таки, я думаю, що регіон і його проблеми не мають нічого спільного з російсько-турецькими відносинами. Туреччина рада, що розвиває відносини з Росією, однак, також розуміє, що як і раніше будуть багато розбіжностей між двома країнами навколо таких питань як, наприклад, Нагорний Карабах і Кіпр.

- Чи Вважаєте ви, що Туреччина може вплинути на російсько-азербайджанські відносини?

- У Туреччини дуже гарні відносини з Азербайджаном, але Азербайджан теж тісно співпрацює з Росією. На даному етапі Росія та Туреччина конкурують у питанні енергетичних маршрутів. Але я думаю, що Туреччина змирилася з домінантною роллю Росії в регіоні. Насправді, Туреччина не може ослабити роль Росії в регіоні. Туреччина розуміє, що роль Росії в Центральній Азії й на Південному Кавказі є вирішальною, що було доведено в 2008 році, коли російські війська вввійшли до Грузії. Туреччина не може конкурувати з Росією в цьому регіоні.

- Як ви думаєте, чи зможе російський «Південний потік» перемогти Nabucco?

- Ці два газопровідних маршрути поки є лише проектами. Nabucco, здається, не просувається, а «Південний потік» є дуже дорогим проектом. Зараз виникли розбіжності між Азербайджаном і Туреччиною щодо вартості газу й інших подібних питань, отже, питання газопроводів поки залишається невизначеним.

Розмовляв: Кнарік Худоян

Джерело: Zhamanak

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=887

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service