Грузія та російське членство в СОТ (“The Messenger”, Грузія)

Здається, що вісімнадцятирічні переговори щодо вступу Росії у СОТ підходять до завершення. Москва наприкінці шляху до забезпечення свого членства в організації. І єдина перешкода – позиція Грузії, що блокує даний крок. Кремль, однак, вважаэ, що він здатний перебороти грузинський опір, і що Захід переконає Грузію дати добро на вступ Москви.

Питання про прийняття у СОТ нових членів повинне вирішуватися одноголосно – всі учасники повинні заявити про свою згоду. Переговори, зазвичай, проходять у багатосторонньому форматі, але також бувають й двосторонні зустрічі, якщо між охочою вступити країною і конкретним членом СОТ є якісь окремі питання. Конкретно у цьому випадку, Грузія має свої інтереси у зв’язку із вступом Росії у СОТ, і якщо переговори між двома країнами не завершаться успішно, багатосторонні переговори можуть теж ні до чого не призвести. Грузія виклала й почала підтримувати свою позицію задовго до агресії Росії в серпні 2008 року. Основна вимога, яку висуває Грузія – встановити і юридично закріпити офіційни кордон між Росією й Грузією по річці Псоу в Абхазії й Рокському тунелю в районі Цхінвалі. Обидві території зараз окуповані Росією й контролюються маріонетковими сепаратистськими режимами.

Грузія зажадала, щоб митні пункти, які були б установлені на цих територіях, функціонували за умови гарантованої присутності грузинських митників на цих територіях. Навіть до війни Росія ігнорувала дану вимогу Грузії й малоймовірно, що Москва готова розглянути цю вимогу зараз, коли вона зберігає повний контроль над регіонами, що відкололися. Там розміщені російські збройні сили і, більше того, Москва визнала так звані «незалежні держави».

Грузинські аналітики припускають, що Японія може теж накласти вето на вступ Росії у СОТ. Однак, якщо Грузія одна буде блокувати вступ Росії, вона може піддатися тиску, відступити й піти на поступки. Для Грузії це досить серйозна ситуація, оскільки, ігноруючи вимоги Тбілісі, Москва розраховує, що маленьку Грузію її західні захисники змусять здатися. Кремль впевнений, що згода Грузії відтепер проблема не Москви, а Заходу, який переконаний, що із вступом Росії у СОТ її буде легше приручити.

Інші поділяють подібну думку. Аналітик Каха Гоголашвілі вважає, що якби Росія була членом СОТ в 2006 році, вона б не ввела ембарго на грузинську продукцію. Однак із цією тезою легко посперечатися, тому що Росія не слідує міжнародним правилам. Росія – член ООН, Ради Європи й СНД, проте вона здійснила збройний напад на Грузію – теж члена ООН, Ради Європи й тоді ще навіть члена СНД.

Офіційний Тбілісі кілька разів заявляв, що не змінив свою позицію, і цілком очевидно, що на Грузію не здійснюється великий тиск. Грузинська офіційна позиція дуже проста, але Москва, як і раніше, категорично відмовляється починати переговори із Тбілісі з будь-якого питання. Тбілісі заявляв про свою готовність до прямих переговорів з Москвою вже неодноразово, так що Захід повинен переконати Кремль сісти за стіл переговорів із Тбілісі. На даний момент Росія вперто виключає можливість будь-яких переговорів на високому рівні із грузинським керівництвом, але якщо переговори між Грузією й Росією таки відбудуться, навіть хоча б тільки стосовно СОТ, це буде серйозним проривом і дипломатичною перемогою Грузії.

Джерело: “ИноСМИ”

Оригінал публікації: “The Messenger”

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=492

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service