Москва заманює Україну дешевим газом (“The Financial Times”, Великобританія)

У четвер Москва намагалася перервати діалог між Україною і Євросоюзом з приводу створення зони вільної торгівлі, викинувши безумовний козир: Росія озвучила пропозицію надати знижку на природний газ у розмірі восьми мільярдів доларів у рік, за умови приєднання України до зони вільної торгівлі, у яку об’єдналися Росія, Білорусь і Казахстан.

На геополітичне перетягуванням канату перетворився тиждень, що його офіційні особи Євросоюзу називають «найважливішим» раундом у переговорах з Києвом з приводу організації вільної торгівельної зони й наближення можливості одержання Україною членства в Євросоюзі. Обговорення з обох питань сторони сподіваються завершити цього року.

Напередодні очікуваного завершення тижневого раунду переговорів між Києвом і Брюсселем, заступник голови правління державної газової компанії «Газпром» сказав, що Росія могла б продавати газ для України за «домашньою» ціною, що знизило би вартість газу для України на 8 мільярдів доларів на рік, якби вона приєдналася до союзу, очолюваного Росією.

«Якщо Україна приєднається до нас у Митному союзі, то ми б намагалися керуватися щодо неї принципом рівняння доходу», – заявив Валерій Голубєв, заступник керівника «Газпрому».

Пропозицію заощаджувати кілька мільярдів доларів на рік зроблено напередодні візиту до Києва російського прем’єр-міністра Володимира Путіна, який заплановано на 12 квітня. Ця пропозиція підкреслює прагнення Кремля втримати Київ у зоні російського впливу.

Для Києва, чия економіка значною мірою залежить від імпорту російського палива й дотепер намагається вибратися із глибокої рецесії, це дуже приваблива пропозиція. Коли в 2009 році впав світовий попит на сталь, головну статтю київського експорту, ВВП України скоротився на 15%. Ще одним ударом для країни виявився різкий стрибок цін на російський газ, що довело українську промисловість до межі й прискорило інфляцію до рівня двозначної цифри.

«Від росіян надійшла серйозна пропозиція. Схоже, що вони вперто прагнуть затягти Україну до свого союзу і мати впевненість в тому, що вона не підпише угоду про організацію вільної торгівельної зони з Євросоюзом, – коментує з Лондона Тімоті Еш (Timothy Ash), головний аналітик ринків, що розвиваються Королівського Банку Шотландії. – Як завжди, Україна хитається то в одну сторону, то в іншу, і намагається “доїти обох корів”».

Україна прагла би підписання договорів про організацію вільної торгівельної зони з обома сторонами – як з Європою, так і з Росією. Але Москва сильно тисне на Київ, щоб той приєднався також і до Митного союзу, що не йде в порівняння з угодою про спільну з Євросоюзом зону вільної торгівлі.

Прийняття пропозиції Росії українська слабка економіка відчула би як тимчасове полегшення. І, навпаки, угода про вільну торгівельну зону з Євросоюзом у короткостроковій перспективі ще більше її травмувала би. Багато українських продуктів на європейських ринках будуть неконкурентоспроможними, а європейські продукти заполонять Україну, тим самим ще більше підриваючи торгівельний баланс країни і вартість гривні.

На думку Еша, пропозиція Росії «представляє для України економію в 200 доларів з кожного мільярда кубометрів газу», і це може привести до збільшення коштів на рахунках України.

Напередодні наступного (цього) тижня переговорів, офіційні представники Євросоюзу скаржилися на те, що Київ вчиняє «нерозумно», намагаючись на строк транзитного періоду зберегти захисні бар’єри, в той час як українське зерно й інші продукти почнуть відкривати для себе європейський ринок.

Офіційні особи Євросоюзу також виразили стурбованість тим, що Росія своєю сильною пропозицією вбиває клин у їхній діалог з Україною.

Представник Міністерства закордонних справ України заявив: «Це право Росії запрошувати нас у Митний союз, але ми дуже близькі до завершення переговорів щодо організації зони вільної торгівлі з Європою. І ми не дозволимо себе відволікти від свого стратегічного завдання інтеграції з Євросоюзом».

Віктор Янукович, з тих пір, як у лютому 2010 отримав президентське крісло й почав керувати країною, продовжує клястися, що Україна продовжить рухатися в напрямку членства в Євросоюзі, хоча одночасно з цим країна налагоджує й відносини з Росією, зіпсовані за його попередника.

Проте, не проходить занепокоєння щодо того, що його олігархічні заступники можуть спокуситися швидким виторгом, який можуть запропонувати їхнім компаніям російські знижки на газ.

Українські офіційні особи вважають, що в довгостроковій перспективі створення вільної торгівельної зони з Євросоюзом виявиться взаємовигідним. Для європейських компаній Україна, з населенням в 46 мільйонів людей, є багатообіцяючим ринком.

Проте, деякі аналітики кажуть, що для Євросоюзу «переварити» Україну, яка згідно відповідних рейтингів займає верхні позиції в світі за виробництвом сталі, зерна, зброї й хімікатів, може виявитися складним. Слабка економіка країни й старіюча промисловість вперто вимагають серйозних інвестицій, здатних забезпечити модернізацію.

Джерело: ИноСМИ

Оригінал публікації: The Financial Times

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=1006

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service