Оборонний політик – майбутній вождь шведських соціал-демократів? (“Sverige Radio”, Швеція)

До четверга цього тижня, тобто, до 10 березня, із соціал-демократами було зрозуміло одне: на чолі партії стануть чоловік і жінка. Або жінка й чоловік. Втім, той факт, що за кілька днів до оприлюднення Виборчим комітетом партії імен кандидатів на пост голови партії і її секретаря, партсекретар Ібрахім Байлан пішов у відставку, натякаючи на те, що звільняє місце жінці.

Зараз партію очолює Мона Салін.  СДРПШ більшу частину XX століття була правлячою партією країни.  А ось у ХXI столітті…  Спочатку партія під керівництвом Йорана Перссона зазнала поразки на виборах 2006 року, після чого Перссон пішов у відставку, а потім – і під керівництвом Мони Салін в 2010 році. Салін йде у відставку зараз, на позачерговому з’їзді, який відкривається 25 березня, і який протягом трьох днів роботи повинен переобрати все нинішнє керівництво шведської соціал-демократії.

Насамперед, обрати голову й партсекретаря. Цей тандем мусить привести партію до перемоги на виборах 2014 року, має знайти переможну зброю в сутичці з буржуазним “Альянсом за Швецію” на чолі із прем’єр-міністром Швеції, консерватором Фредріком Райнфельдтом.

Остаточне рішення за партз’їздом, але навряд чи хто сумнівається, що кандидати Виборчого комітету СДРПШ будуть при голосуванні забалотовані. А кандидатами стали: Хокан Юхольт і Карін Емтін.

Хокан Юхольт – голова постійного комітету оборони шведського Ріксдагу, спікер соціал-демократів з питань оборонної політики й голова регіонального відділення партії в Кальмарі, Карін Емтін – опозиційний радник, член правління Стокгольмської комуни, раніше – міністр з надання допомоги закордонним країнам у соціал-демократичному уряді Йорана Перссона.

Хокан Юхольт, професія – репортер, освіта – середня, закінчив дворічну соціальну лінію гімназії, зараз таких у Швеції немає.

Юхольту 48 років, народився в Оскарсхамні, на південно-східному балтійському березі Швеції в провінції Смоланд. Рано вступив у Союз соціал-демократичної молоді, працював фотографом і журналістом у соціал-демократичній газеті “Нюхетерна” («Новини») в Оскарсхамні й Хегсбю –  містечкові в тій же провінції Смоланд, тільки дещо вглиб материка.

З 1994 року Хокан Юхольт – депутат шведського Ріксдагу… Відомий, насамперед, як фахівець в області оборонної політики. Протягом багатьох років – спікер соціал-демократів з питань цієї політики. Після виборів 2010 року очолив Постійний оборонний комітет шведського Ріксдагу.

Після цих же виборів, для соціал-демократів катастрофічних, виступив з вимогою відставки Мони Салін і всього правління партії.

Вважається, що Юхольт – прихильник лівої фаланги соціал-демократів.

Все це ніяк не було на користь його кандидатури, коли найкращі мізки билися над тим, хто прийде на зміну Моні Салін.  Але 26 регіональних відділень партії повинні були прийти до консенсусу, висуваючи суперника Фредрікові Райнфельдту.

Інше питання, які аргументи в цій сутичці соціал-демократичний з’їзд надасть для потенційного кандидата на пост глави шведського уряду (у випадку перемоги на виборах 2013 року), що не так далеко, як видасться.

Навіть якщо Юхольт вважається лівим соціал-демократом, це не означає, що партія під його керівництвом сильно схилиться вліво, вважає професор кафедри політології Гьотеборзького університету Мікаель Гільям: “Якщо прагнеш виграти наступні вибори, важко змістити партію вліво, не підсунувши вліво й виборця. Набагато легше, якщо кандидат зрушиться вправо або в центр, щоб повернути виборця, який перейшов від соціал-демократів до буржуазних партій. Це буде зробити важче, якщо вибрати лівий курс, і це не найперше, що захоче зробити Хокан Юхольт”, – уважає Мікаель  Гільям.

Коли самого Юхольта запитали, які його особисті якості дозволять йому керувати партією він відповів: “Я багато років працював на справу зміцнення (шведської) оборони. Зараз я повинен зміцнювати оборону шведської моделі загального добробуту, і тут я переконаний, що найкраще – це свобода від альянсів”. Натяк на чотирьохпартійний правлячий “Альянс за Швецію”?

А поки зрозуміло, що Юхольту не подобається суспільство, у якому деякі увесь час на сонечку, а деякі постійно під зливою. Політична програма з’явиться пізніше, оголосив він в інтерв’ю шведському агентству новин ТТ.

Хокан Юхольт ніколи не був членом уряду, недовго попрацював заступником партсекретаря. Так, досвід оборонної політики є його перевагою, але відсутність досвіду роботи в інших сегментах шведської політики є негативним для голови партії, вважає Ірен Веннемо – експерт із питань соціал-демократії: “Питання оборонної політики Юхольт знає дуже добре, але в інших областях його знання більш поверхові. Щоби ними володіти, з цим треба як слід працювати, і я вважаю  надважливим, щоб він якнайшвидше ознайомився з такими питаннями, як політика в сфері добробуту, або економічна політика, або політика на ринкові праці, більш детально. А якщо ні, то, Фредріка Райнфельдта в дебатах йому не здолати. ”

Джерело: Sverige Radio

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=707

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service