Польща зацікавилася Молдовою (“Независимая газета”, Росія)

inosmi.ru

У Кишиневі під патронатом прем’єр-міністрів Польщі – Дональда Туска і Молдови – Володимира Філата з 29 по 31 березня відбувається міжнародний форум «ЄС-Молдова». Варшава, яка в липні переймає головування в Раді ЄС, обіцяє прискорити європейську інтеграцію Молдови. За словами екс-президента Олександра Кваснєвського, Польща зацікавлена ​​у подальшому розширенні ЄС на Схід, в тому числі і за рахунок Молдови, щоб перестати бути «прикордонною зоною» і тим самим підвищити свою безпеку.

На форум, організований з ініціативи Польщі, приїхало 150 учасників країн ЄС та СНД, серед них – політики, бізнесмени, політологи. У заході беруть участь і екс-президенти Молдови – Петро Лучинський, Польщі – Олександр Кваснєвський та Румунії – Еміл Константінеску. Вони визначили хід дискусії, яка охопила не лише питання інтеграції Молдови у Євросоюз, але й також проблеми врегулювання придністровського конфлікту.

Під час свого вчорашнього виступу Олександр Кваснєвський заявив, що останнім часом Молдові вдалося суттєво наблизитися до ЄС. За його словами, інтерес Польщі до східного напрямку невипадковий і пов’язаний з тим, що всупереч позиції багатьох країн Західної Європи Варшава оптимістично дивиться на майбутнє ЄС та підтримує подальше розширення Євросоюзу. «На Заході є втома від процесу розширення ЄС. Однак ми вважаємо, що розширення – це єдиний шанс для ЄС знайти своє місце в майбутній міжнародній архітектурі. Для цього нам необхідно досягти чисельності населення у 700 мільйонів чоловік », – вважає Квасьневський. Він також додав, що Варшава має і ще один, «трохи цинічний», інтерес до розширення ЄС та НАТО на Схід – щоб перестати бути «прикордонною зоною» і тим самим підвищити свою безпеку. Відповідаючи на запитання щодо перспектив врегулювання молдовсько-придністровського конфлікту, Кваснєвський заявив, що дивиться на ці перспективи без особливого оптимізму, оскільки «20 років зусиль не наблизили нас до вирішення конфлікту».

Однак у Кишиневі інший погляд на проблему. Тут, за словами віце-прем’єра Євгена Карпова, який курує питання реінтеграції, мають намір підготувати своєрідну дорожню карту врегулювання, щоб чітко розуміти що і коли можна буде зробити. Щоправда, цей план планують розробляти в Кишиневі, а  такий односторонній підхід навряд чи влаштує Тирасполь, навіть якщо він буде схвалений в Брюсселі. Варіанти підходів до врегулювання проблеми, якою європейці активно займаються останнім часом, обговорювалися на форумі вчора.

У той же день Дональд Туск та Володимир Філат дали прес-конференцію. Глава польського уряду пообіцяв, що Польща зробить усе, щоб під час свого головування в Раді Європейського союзу прискорити європейську інтеграцію Молдови. Туск підкреслив, що це в інтересах не лише Польщі та Республіки Молдова, але й Євросоюзу. «Якщо в Європі є люди, які вірять у необхідність розширення ЄС, то це завдяки дійсним позитивним прикладам, серед яких і Молдова», – сказав він. У відповідь Володимир Філат підкреслив, що наскільки ефективно буде проходити процес європейської інтеграції його країни, настільки ефективно відбуватиметься і процес реінтеграції Молдови.

У ці дні про придністровське врегулювання, якому на форумі в Кишиневі було приділено чимало часу, говорили і в Києві, причому на рівні МЗС. Шум розгорівся навколо публікації румунського видання HotNews, яке, посилаючись на WikiLeaks, цитує телеграму посольства США в Україні у 2007 році. У ній нібито йдеться: «Українці констатували, що молдовські політики, дотримуючись проєвропейської політичної орієнтації, неформально підтримували вступ Молдови до Євросоюзу через Бухарест із можливістю приєднання Правого берега Дністра до Румунії та повернення Лівого берега (Придністров’я) Україні». В той же час американське посольство, за даними HotNews.ro, також відзначало, що «Правобережна Молдова замість того, щоб бути поглиненою Бухарестом, могла б об’єднатися з румунською державою в наднаціональній структурі під назвою Romanova». Повідомлення румунського видання передрукував український «Кореспондент».

Керівник прес-служби українського зовнішньополітичного відомства Олег Волошин з цього приводу зауважив, що Україна не розглядає можливість включення Придністров’я до свого складу. «Ми на такі матеріали як WikiLeaks, в принципі, не реагуємо, але стосовно нашого підходу вцілому, то ми неодноразово заявляли, що керівництво МЗС та країни стоїть на збереженні інтересів України, а також збереженні територіальної цілісності Молдови. Будь-яка зміна кордонів, що може комусь гіпотетично здатися вигідною для України, може обернутися великими проблемами для нашої держави».

Джерело: Новая газета

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=914

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service