Приголомшливий результат партії Істинні фіни, Коаліційна партія – лідер (“YLE”, Фінляндія)

Лідер партії Істинні фіни Тімо Сойні святкує перемогу на выборах (фото: YLE)

Партія Істинні фіни здобула приголомшливу перемогу на вчорашніх парламентських виборах, а Коаліційна партія, вперше в своїй історії, стала найбільшою партією парламенту, однак справжнім переможцем на виборах стала партія Істинні фіни, що збільшила свою підтримку майже в 8 разів, а кількість депутатських мандатів – з 5 до 39. Коаліційна партія взяла 44, а Соціал-демократи – 42 місця в новому парламенті. Переможець минулих виборів 2007 року – партія діючого прем’єр-міністра, який не змінювався впродовж двох попередніх виборчих термінів – «Центр Фінляндії» зазнав нищівної поразки, -7,3 %. Партія втратила 16 депутатських місць.

Рейтинг партій і розподіл місць у новому парламенті:

Коаліційна партія: 20,4 % і 44 місця (-6)

СДП: 19,1 % і 42 місця (-3)

Істинні фіни: 19,0 % і 39 місць (+34)

Центр: 15,8 % і 35 місць (-16)

Союз лівих сил: 8,1 % і 14 місць (-3)

Зелений союз: 7,2 % і 10 місць (-5)

Шведська народна партія: 4,3 % і 9 місць (-)

Християнські демократи: 4,0 % і 6 місць (-1)

47 депутатів минулого скликання парламенту не спромоглися поновити свій мандат.

Жоден кандидат з імігрантським корінням не пройшов до парламенту.

Явка виборців на цих виборах підвищилася, порівняно з попередніми виборами, і склала 70,4 %. Це на 2,5 % більше, ніж на виборах 2007 року. Усього було віддано й визнано 2 953 977 голосів. Це приблизно на 200 тисяч голосів більше, чим на виборах 2007 року.

Найбільш охоче народ голосував у Гельсінкі, явка склала 75,4 %, а найбільше в’яло – у Північній Карелії, де у виборах взяли участь лише 65,5 % виборців. У попередні рази явка перевищила 70% аж на виборах 1995 року.

Найбільш “істиннофінським” муніципалітетом виявився Кіхніє в Пірканмаа. Там партія отримала 53,2% голосів. Найменше Істинних фінів підтримали у шведськомовній Естерботнії. У Корснесі рейтинг партії був усього 1 %.

Серед великих міст Істинні фіни отримали найбільшу підтримку в Коувола й Порі.

***

Метою Істинних фінів є формування мажоритарного уряду. Про це заявив голова партії Тімо Сойні в інтерв’ю ТВ1. Сойні не став розголошувати список імен можливих міністрів від партії. Він натякнув, що серед них будуть жінки-депутати партії. У Істинних фінів у новому парламенті буде 39 депутатів, з них 11 жінок. Сойні визнав, що між коаліціонерами та Істинними фінами існують розбіжності в поглядах.

За прогнозом Сойні, найбільш складним питанням на урядових переговорах виявиться питання європейської політики.

***

Розподіл місць в фінському парламенті нового скликання (фото: YLE)

Обговорення основи для переговорів з формування нового уряду має початися вже цього тижня. Експерти і самі політики обіцяють, що переговори будуть надзвичайно важкими.

За традицією, переговори, імовірно, очолить голова партії, що отримала найбільшу кількість голосів на виборах, тобто голова Коаліційної партії Юрка Катайнен. За словами Катайнена, найбільш імовірна коаліція – це коаліція Коаліційної партії, СДП та Істинних фінів.

Центр піде в опозицію після своєї поразки. В опозиції, цілком ймовірно, виявляться також Зелені, які втратили третину своїх депутатських мандатів.

Формування урядової коаліції Коаліційної партії з СДП та Істинними фінами буде важким, особливо з огляду на те, що ще до виборів як СДП, так і Істинні фіни різко негативно ставилися до перспективи участі в тимчасових і постійних антикризових механізмах підтримки євро. Коаліційна партія, в свою чергу, є відверто проєвропейською і проінтеграційною партією.

До дня виборів лідер Істинних фінів Тімо Сойні заявив, що він категорично проти допомоги Португалії та іншим проблемним країнам єврозони. Після підрахунку голосів Сойні висловився вже більш обережно й примирливо:

- Наша партія матиме дещо іншу позицію на урядових переговорах, оскільки ми отримали такий вагомий мандат від народу. Переговори будуть нелегкими, але, думаю, після певних зусиль, ми досягнемо результату, – сказав Сойні.

За словами Сойні, вибори стали другим народним референдумом щодо політики ЄС.

Сойні також зазначив, що важливими питаннями для Істинниих фінів при формуванні урядової програми будуть питання внутрішньої й зовнішньої безпеки. Зокрема, Сойні відкидає можливість скорочення фінансування армії.

Сойні в інтерв’ю ТВ1 був обурений тим, що закордонні ЗМІ причислили Істинних фінів до партій націоналістичного та вкрай правого чину.

Лідер Центру Марі Ківініємі визнала поразку своєї партії:

- Ми, поза всяким сумнівом, виявимося в опозиції. Думку народу необхідно поважати.

Лідер найбільшої Коаліційної партії Юрка Катайнен радів історичному успіхові партії, незважаючи на втрату місць у парламенті:

- Коаліційна партія – найбільша партія Фінляндії. Це – історична перемога!

Лідер Соціал-демократичної партії Ютта Урпілайнен прокоментувала перспективи СДП увійти в наступний уряд так:

- Ми готові до переговорів щодо урядової коаліції на основі нашої передвиборчої програми. Результат виборів дає нам право брати участь у переговорах з формування уряду, сказала Урпілайнен.

***

Інформаційна довідка: Істинні фіни (фін. Perussuomalaiset, швед. Sannfinländarna) — політична партія в Фінляндії, заснована в 1995 році після того, як розпалася Фінська аграрна партія. Партія притримується націоналістичних поглядів. Партія Істинні фіни критично ставиться до Європейського Союзу і НАТО, оскільки вважає, що народ Фінляндії має всі необхідні засоби, аби в достатній мірі не залежати від впливу іззовні й самостійно забезпечувати як процвітання своєї країни, так і побудову соціальної держави загального добробуту.

На політичній арені Фінляндії Істинні фіни виступають як партія, яка бореться за загальний добробут, оскільки позиціонує себе у якості партії трудящих фінського народу. Так, гаслом їх передвиборної компанії є «Благо людям усієї країни», чим мається на увазі стабільність рівня життя країни й надання всім громадянам рівних можливостей для забезпечення гідних умов життя.

У сфері внутрішньої політики партія вважає за необхідне підняти пенсії й стипендії, знизити податки на важливі продукти й забезпечити підтримку сільськогосподарських регіонів.

Приблизно третина тих, що підтримують партію Істинні фіни, заробляє більше 50 000 євро на рік. (За матеріалами Wikipedia)

Джерело: YLE (1, 2, 3)

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=1121

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service