Якою є політична ціна угоди по “Містралю”? («DELFI.lt», Литва)

Протести країн Балтії та Грузії з приводу рішення Франції про продаж Росії десантних кораблів типу «Містраль» було проігноровано. Двадцять п’ятого січня цього року у французькому порту SaintNazaire між Москвою і Парижем був підписаний договір про будівництво й продажу 4 вертольотоносців, який поклав край дворічним переговорам, що викликав ажіотаж практично у всіх країнах НАТО (особливо в тих, які розташовані в безпосередній близькості від Росії).

«Містраль» – багатоцільовий десантний корабель, здатний нести на своєму борту до 16 важких вертольотів, 70 бронетранспортерів, кілька танків та іншу десантну техніку.Чисельність команди становить 160 осіб (плюс 460 десантників).Перший корабель даного класу було спущено на воду в 2005 р., а вже на наступний рік він брав участь в евакуації європейців із зони лівано-ізраїльського конфлікту.

Перші повідомлення про те, що Москва і Париж готують серйозну операцію, з’явилися на початку 2009 р., а двадцять четвертого грудня 2010 р. було оголошено, що російська Об’єднана суднобудівна корпорація (ОСК) і французький консорціум DCNS завершили переговори з приводу чотирьох кораблів типу «Містраль »: два з них будуть побудовані в SaintNazaire, а інші два – по ліцензії в Росії.

Таким чином Франція перемогла в оголошеному у жовтні 2010 р. тендері ціною в 2 млрд. євро, який, на думку багатьох експертів, був лише формальністю (ще в липні 2010 р. ОСК вирішила в Кронштадті створити спеціальний комплекс сухих доків для будівництва французьких кораблів, яке має розпочатися в 2014 р., а надалі там будуть будуватися інші великі військові та цивільні судна). Коротше кажучи, грошей на «Містралі» Москва не шкодує: за перший з чотирьох кораблів вона викладе 720 млн. євро, а за другий, у будівництві якого Росія буде брати безпосередню участь – 620 млн. євро.

І все ж доля угоди була непростою. За повідомленням «LaTribune», ця найбільша закордонна військова покупка викликала серйозне занепокоєння у представників російського ВПК. Його представники стверджували, що «Містралі» ВМС Росії не потрібні, і навіть намагалися зірвати переговори, а агентство UPI прямо стверджувало, що угода з боку Москви є в більшій мірі політичною ніж комерційною і спрямована на додаткове зближення з Францією.

Проте французький військовий експерт П. Конес вважає, що питання продажу «Містралів» не слід ідеологізувати, так як це просто бізнес, а країни Балтії і Грузія в даному випадку могли б не протестувати, а активніше налагоджувати відносини з Росією. Але ось відомий французький філософ А. Глюксман чомусь пише, що «продаючи озброєння, яке можна використовувати в Грузії, Криму та країнах Балтії, французи наче кажуть – вперед», і переймається питанням – чи варто підтримувати автократію, яка обмежує свободу самовираження , вбиває дисидентів і культивує корупцію?

Росія у свою чергу не приховує того, що високомобільні «Містралі» будуть використовуватися на пострадянському просторі у випадку етнічного чи іншого роду конфлікту. Geopolitika ще в 2009 р. писала про те, що ймовірність їх купівлі особливо порадувала Головкома ВМФ РФ В. Висоцького, який заявив, що «Містраль» під час війни з Грузією дозволив би російському Чорноморському флоту виконати завдання за 40 хвилин, а не за 26 годин. Тому не дивно, що найбільше «Містраль» бояться в Тбілісі, не сумніваючись у тому, що він буде використаний саме проти Грузії.

Однак питання особистої безпеки в даному випадку і факт «зради» Франції турбує і країни Балтії. Зокрема міністр оборони Литви Р. Юкнявічене назвала російсько-французьку угоду «відвертою помилкою». У той час, як Єлісейський палац з радістю повідомив про перемогу в тендері, вона заявила: «Створено прецедент, відповідно до якого член ЄС і НАТО продає наступальне озброєння державі, рівень демократії в якому не дозволяє нам відчувати себе спокійно». У схожому тоні висловилися і у Вашингтоні, і в Брюсселі, але потяг рушив …

За свої дії Франція ризикувала отримати серйозне попередження від НАТО, але цього не сталося. Так Європа ще раз довела свій прагматизм: заради хороших відносин з Росією, яка «годує» старий континент енергоресурсами і солодкими обіцянками про вигоду партнерства, можна пожертвувати безпекою пострадянських країн і країн ЦСЄ, можливістю посилити свої позиції в російській зоні впливу і західними демократичними цінностями. Ось вона – справжня угода, ось вона – справжня ціна питання, а «Містраль» це так – бізнес.

Джерело: DELFI.lt

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=55

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service