США допомагають у будівництві флотів на Каспійському морі (“EurasiaNet”, США)

США планують допомогти Азербайджану, Туркменістану та  Казахстану розвивати військово-морські сили. Вони вказують на зростання важливості безпеки Каспійського моря та  можливість його мілітаризації на тлі планів усіх п’яти країн, що мають до нього вихід, серед яких – Іран і Росія, щодо нарощування сил у цьому багатому на нафту та  газ регіоні.

У нещодавно опублікованому 875-сторінковому документі Держдепартамент (військовою допомогою розпоряджається саме він, а не Пентагон) розкриває більше інформації про те, на що  планується витратити гроші. Як повідомлялося раніше, адміністрація Обами  пропонує скоротити військову допомогу Кавказу й Середній Азії приблизно на 8% – із затребуваних  торік 36,7 мільйонів доларів до 34 мільйонів. Більше половини цієї суми – 18 мільйонів доларів – буде виділено на допомогу Грузії. Однак призначення інших коштів дотепер детально не пояснювалося (зрештою, ці 34 мільйони – це лише крапля в морі 47-мільярдного бюджету Держдепартаменту).

Якщо переглянути плани з військової допомоги регіону, важко не звернути уваги на той факт, що Держдепартамент робить явний наголос на розвитку флотів країн, що мають вихід до Каспійського моря. Азербайджан, Казахстан і Туркменістан планують будувати ВМС майже  із нуля. Всі три ці країни багатіють завдяки нафтовим грошам і хочуть захистити свої заощадження (і заодно пограти м‘язами).  США в минулому вже допомагали цим країнам з військово-морськими проектами – організували горезвісну ініціативу «Каспійська охорона», пожертвували деяку кількість патрульних катерів. Однак все це робилося до того, як три країни Каспійського басейну почали серйозно думати про розвиток флоту, і самі заходи були трохи імпровізованими. Важко сказати, наскільки ці плани серйозні, і в кожному разі Америка асигнує порівняно невеликі суми, але, схоже, мова в цілому йде про цілеспрямовані зусилля на створення морської потужності на Каспії.

Ось плани для Азербайджану…

«США будуть як і раніше допомагати Азербайджану розвивати його морський потенціал і робити внесок у безпеку багатого на ресурси Каспійського моря… Сполучені Штати будуть продовжувати працювати з азербайджанськими ВМС із метою підвищення безпеки Каспію, розвитку професійного військового утворення, розширення можливостей участі в спільних миротворчих операціях, і сприяння просуванню до оперативної сумісності з НАТО…»

… Туркменістану…

«Американська допомога буде спрямована на сприяння зміцнення туркменського військово-морського потенціалу, який зароджується, що буде сприяти безпеці на Каспійському морі. За рахунок коштів Програми закордонного військового фінансування також будуть підвищені можливості для проведення підготовки усередині країни англійською мовою, що надалі має сприяти розширенню співробітництва…. Програми обміну в рамках Програми з навчання та підготовки закордонного військового персоналу (ІМЕТ) будуть сфокусовані на вивченні англійської мови та основ управління флотом. Кошти ІМЕТ допоможуть Туркменії розвинути військово-морські сили та зміцнити безпеку на Каспійському морі».

…і Казахстану:

«Ключовим пріоритетом буде модернізація четвертого казахстанського гвинтокрила «Хьюі II». Це дозволить підвищити можливості казахстанських військових з охорони  важливих об’єктів енергетичної інфраструктури та реагування на загрози в Казахстані й на Каспійському морі».

Однак чому у всьому цьому зацікавлені США? Безумовно, удар по нафтовій або газовій інфраструктурі на Каспії став би ударом по світовій економіці, хоча й не занадто сильним. Крім того, це очевидна спроба геополітичного стримування двох провідних каспійських держав – Ірану та  Росії, які останнім часом нарощують свої ВМС. Цинік також міг би припустити, що каспійські флоти, що будуються фактично з нуля, виглядають перспективним напрямком для американських оборонних підрядників. ВПС цих країн, що використовують в основному «МиГ» і «Су» – важкий ринок для західної продукції, однак новенький флот зможе купувати все, що завгодно. Мовна підготовка та уроки з основ управління можуть надалі породити гарні відносини між американськими ВМС і каспійськими флотами, що у майбутньому може окупитися. Як би  не було, всі п’ять країн зараз нарощують свої сили на Каспійському морі, і США беруть участь у цьому процесі.

Джерело: ИноСМИ

Оригінал публікації: EurasiaNet

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=728

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service