Українські танки взяли курс на Бангкок (“Независимая газета”, Росія)

танк Т-84У "Оплот"

morozov.com.ua

Днями газета “Бангкок пост” повідомила про намір влади Таїланду закупити 200 новітніх українських танків Т-84У “Оплот”. Експерти зазначають, що перший великий контракт важливий, оскільки після нього, як очікується, знайдуться інші покупці нової техніки, пише журналіст Независимой газеты Тетяна Івженко.

На їхню думку, контракт не ускладнить відносин України з Росією, незважаючи на дипломатичні нюанси справи Віктора Бута, яка за збігом обставин саме зараз отримує свій розвиток.

Газета, що повідомила про підготовку контракту на поставку 200 “Оплотів” до Таїланду, зазначила, що ці танки замінять застарілі зразки M41A3 виробництва США. І що українська розробка, яка тільки минулого місяця презентована в Абу-Дабі на міжнародній виставці озброєнь IDEX-2011, виграла в конкурентній боротьбі з німецьким танком Leopard 2A4 і російським Т-90.

Експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець звернув увагу “НГ” на те, що українська сторона офіційно поки не прокоментувала інформацію, а в газетній публікації були допущені дуже серйозні неточності. “Було сказано, що сума угоди – близько 230 мільйонів доларів. Але вартість одного танка “Оплот” становить приблизно 5 мільйонів доларів. Тому виникає питання: то скільки ж танків і на яку суму збираються закупити?” – сказав експерт, припустивши, що газета поквапилася з оприлюдненням сенсації. Хоча Згурець вважає цілком можливим підписання нового контракту: “Таїланд з 2006 року закуповує українську військову техніку – це не таємниця”.

Підписаний після військового перевороту контракт передбачав поставку в Таїланд в 2010-2011 роках понад 100 одиниць бронетехніки і боєприпасів до неї. Окремі договори передбачали навчання місцевих військових та обслуговування українськими фахівцями поставленої техніки. Минулого року закордонні та українські ЗМІ кілька разів повідомляли про те, що партії українських БТР-3Е1 поставлялися в Таїланд. Представники місцевої влади заявляли про намір підписати новий контракт на постачання бронетехніки на період з 2012 року. Водночас, Україна поставляла приблизно такі ж обсяги військової техніки до Камбоджі, відносини якої з Таїландом різко загострилися останнім часом. У лютому відновилося збройне протистояння на спірній прикордонній ділянці. Як відомо, представники Таїланду звинуватили Росію у сприянні Камбоджі. Раніше МЗС РФ у зв’язку з так званою справою Віктора Бута поставило під сумнів незалежність судової системи і влади Таїланду. У листопаді минулого року Бута, якого США вважають одним з найбільших у світі нелегальних продавців зброї і звинувачують у постачанні озброєнь терористичним угрупованням, екстрадували до США.

Примітно, що днями інформагентства передали заяву прем’єр-міністра Таїланду Апхісіта Ветчачіви: “Щодо питання передачі Бута американській владі рішення я не приймав, постанови кабінету міністрів не було. Нас про це повідомили Міністерство юстиції і генеральний прокурор Таїланду”.

Українські експерти вважають, що розвиток цієї ситуації ніяк не пов’язаний з інформацією про новий вигідний для України контракт на постачання танків. “Російський Оборонпром не робить ставку на танки”, – сказав Згурець, зазначивши, що всім виробникам озброєнь і військової техніки доводиться працювати в потенційно конфліктних зонах. Ще не введені міжнародні санкції, продавці незалежно від країни походження поставляють свою продукцію всім платоспроможним покупцям. “Ми бачимо, що зараз у багатьох регіонах світу складається дуже напружена ситуація, яка збільшує попит на зброю і військову техніку. Місця на ринку вистачає всім”, – зауважив він, додавши, що завданням політиків, а не бізнесменів є врегулювання складних конфліктів.

В Україні у зв’язку з новиною про майбутній контракт з Таїландом обговорюють ще одну проблему – чи зможуть підприємства забезпечити виконання всіх зобов’язань. У цьому контексті згадують підписаний наприкінці 2009 року найбільший контракт на поставку в Ірак 400 одиниць бронетанкової техніки різної модифікації і шість військово-транспортних літаків Ан-32Б. Перша партія БТР-4 повинна була вирушити ще восени минулого року, проте дату поставки кілька разів переносили. Сергій Згурець не бачить проблеми в такій затримці. “На мій погляд, українська сторона в позаминулому році взяла на себе завищені зобов’язання, гарантувавши завершення розробки і початок виробництва в такі короткі терміни. Сподіваюся, цей досвід буде враховано при підписанні контракту з Таїландом”, – сказав він.

Джерело: Корреспондент.net

Оригінал публікації: Независимая газета

Related posts:

Short URL: http://bbs-news.info/?p=909

Реклама

Ми на Facebook

Вхід | Ukrainian information service